Dezinfekční prostředky šetrné k pokožce patří k nejoblíbenějším

Pozornost zdravotníků se vedle účinnosti dezinfekčních přípravků soustřeďuje také na jejich kožní snášenlivost, tedy působení na pokožku. Časté mytí rukou a používání dezinfekce na bázi alkoholu ruce odmašťuje a vysušuje. Proto je potřeba o ně pečovat a hydratovat je pomocí krémů, které pomáhají obnovit přirozený ochranný film. Alternativou je využívání dezinfekce šetrné k pokožce, která se díky své schopnosti ruce zároveň chránit stává stále oblíbenější.

 

Ruce trpět nemusí

K dosažení vynikající kožní snášenlivosti a regeneračních účinků je nutná přítomnost hydratačních, zvláčňujících a pěstících přísad. Riziko podráždění a senzibilizace je snižováno, pokud přípravek neobsahuje žádná barviva a parfémy, které se často jeví jako příčina kožních dermatitid a alergických reakcí. Kožní snášenlivost přípravků lze testovat. Spolehlivé je testování podle metodiky Mezinárodní pracovní skupiny pro výzkum kontaktní dermatitidy, která vyloučí jak okamžité iritační reakce, tak postupné senzibilizující účinky. Oblíbenost přípravků také prověří dlouholetá praxe a spokojenost uživatelů. K pokožce šetrné dezinfekční přípravky obsahují různé dermatologické přísady, které vylepšují jejich vlastnosti. Jednou z nich je například látka, která snižuje smáčivost ptačího peří. Pravidelné používání dezinfekce obsahující tuto látku tak napomáhá ochraně pokožky před vlivem vody a vlhka a uživatel díky ní získá pocit rukou „jako ze sametu“.

 

Široké spektrum účinnosti je základním kritériem

Základní vlastností každého dezinfekčního prostředku musí být široké spektrum účinnosti. Tím se rozumí rychlé baktericidní, levurocidní, tuberkulocidní i plně virucidní působení na obalené i neobalené viry. Rychlost nástupu účinku je možné ověřit testy podle evropských standardů. Jako nejvíce vyhovující složení dezinfekcí se ukazuje kombinace ethanolu a 2-propanolu v optimálním poměru. Přípravky s tímto složením zcela splňují požadavky na účinnost a na všech pracovištích proto patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejmodernější dezinfekční prostředky určené k okamžitému použití.