I správná hygiena zachraňuje lidské životy

mytí rukou,dezinfekce,lékařSkupina B. Braun vede dlouhodobou informační kampaň „Chraňte život čistýma rukama“, která odstartovala v roce 2013. V tomto roce připravila ve spolupráci s vybranými českými nemocnicemi instruktáže správného mytí rukou. Její zaměstnanci se pomocí UV lampy mohli dozvědět, jak si umí nebo neumí ruce správně umýt nebo vydezinfikovat. Tzv. blackbox totiž odhaluje neumytá místa na rukou. „Věříme, že názorná ukázka toho, kolik bakterií může zůstat na rukou, pokud se postup neprovede správně, návštěvníky akce o nutnosti dezinfekce přesvědčila,“ řekla tisková mluvčí Skupiny B. Braun Lucie Kocourková.

 

Bakterie odhalí UV lampa

Hlavní úlohu v kontrole umytých a dezinfikovaných rukou hraje zařízení, ve kterém je zabudována UV lampa. Stačí pod ni umístit “vydezinfikované‘ ruce a pod ultrafialovým světlem se správně ošetřená místa na rukou rozzáří, zatímco oblasti, kde mohou být i životu nebezpečné bakterie, zůstanou tmavé.

Zdravotníky podporuje WHO

Světový den hygieny rukou je součástí iniciativy WHO SAVE LIVES: Clean Your Hands. Tu zaštiťuje už deset let Světová zdravotnická organizace (WHO). Iniciátoři kampaně mají za cíl podporovat zdravotníky v praktikování správné hygieny rukou ve zdravotnických zařízeních, a tím i snížit riziko přenosu infekce mezi zdravotníky i pacienty. Podle Světové zdravotnické organizace osvěta týkající se hygieny rukou ve zdravotní péči zachránila v minulých letech už miliony životů.