Jak se bránit, naučí zdravotníky speciální kurzy.

Terčem podobných útoků se v Česku stane každý druhý zdravotník a konfliktních situací přibývá. Na tento trend zareagovala Aesculap Akademie, která zdravotníky začala školit v kurzech zaměřených na zvládání násilných situací ve zdravotnictví.

„Zkuste to vydržet co nejdéle, není to na známky a nikdo vás nebude kritizovat,“ uklidňuje školitel jednu z účastnic kurzu, která za pár sekund vstoupí do simulovaného nemocničního pokoje a pacienta vzbudí. „Dobré ráno, pane Nováku,“ vstupuje sestřička do pokoje, a zatímco záznam už snímá každý její krok, ona se chystá připravit pacienta na operaci slepého střeva. Marně. „Nechte mě být, vypadněte a už vůbec do mě nic nepíchejte,“ odsekne jí pacient a krizová situace je na světě.

V osmihodinových kurzech jsou pro účastníky vždy předem přesně připravené modelové situace, každý účastník si vyzkouší alespoň jednu. Kurz vede odborný školitel, který je v rámci Aesculap Akademie zároveň členem pracovní skupiny pro bezpečnost personálu. Přihlásit se může maximálně deset zdravotníků. Po krátkém teoretickém úvodu a seznámení se simulovaným  prostředím rychle začíná hlavní část kurzu zaměřená na praxi. Na lůžku snímaném třemi kamerami a prostorovými i klopovými mikrofony leží student Vysoké školy zdravotnické a hraje agresivního pacienta. Po sehrání nebezpečné situace probíhá debriefing, při kterém účastníci na videozáznamu diskutují nad klíčovými okamžiky situace a při které si účastníci nejlépe uvědomí vlastní chyby.

 

Případů agresivních pacientů přibývá

„Problematikou násilných pacientů v prostředí českého zdravotnictví se zabývám už dvanáct let. Z mého šetření jasně vyplývá, že za řadu konfliktních situací si mohou zdravotníci sami svým neprofesionálním chováním,“ říká jeden ze školitelů Jaroslav Pekara. Jsem přesvědčen, že naprosté většině konfliktů lze předejít,“ podotýká.

V Česku zatím neexistují přesné statistiky případů napadení zdravotníků násilnými pacienty. Zdravotníci se ale přesto shodují na tom, že konfliktních situací zažívají čím dál více. Nechybějí ani konkrétní případy, kdy pacient vytáhl na zdravotníka pistoli nebo zlomil zdravotní sestře žebro.

„Trefili jsme se. Kurzy jsou vždy velmi rychle obsazeny,“ říká odborný garant Aesculap Akademie Tomáš Kovrzek, který semináře pořádá v tréninkovém centru B. Braun Dialog na pražské Bulovce.

 

Kurzy pořádá Aesculap Akademie během celého roku. Sledujte nabídku na www.aesculap-akademie.cz.