V tomto příspěvku bychom s vámi rádi sdíleli prezentaci na téma „Změny v přístupu k neklidným pacientům“, jejímiž autory jsou Bc. Tomáš Novobilský a Vojtěch Kubánek.
Součástí praktické výuky mediků hradecké lékařské fakulty jsou workshopy také na téma zajištění periferního žilního vstupu a zavedení permanentního močového katetru u mužů i žen. Oba výkony jsou velmi často ordinovány napříč lékařskými obory, tudíž se studenti mohli zapojit…
Agrese a násilí vůči profesionálům v nemocniční péči je často opomíjené téma. V České republice neexistují národní ani nadnárodní program prevence takového chování ze strany pacientů nebo jejich příbuzných. Prevence je tak často v gesci jednotlivých oddělení, které se snaží…
Vážené kolegyně, vážení kolegové, pracovní skupina Bezpečnost personálu chce i v nadcházejícím roce řešit otázky ochrany zdravotníků při výkonu jejich profese. V letošním roce by se ráda podrobněji věnovala tématu antibiotik a rizikům spojeným s manipulací s nimi. …
Členka pracovní skupiny Bezpečnost personálu Mgr. Veronika Zachová školila v pilotním Kurzu praktických dovedností v Aesculap Akademii studenty 4. – 6. ročníku na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Jedním ze šesti bloků, se kterými se studenti seznámili,…
Poslední lednový týden tohoto roku se sjeli odborníci nejen z oblasti intenzivní medicíny do Ostravy. Konal se zde již po 25. festival intenzivní medicíny COLOURS OF SEPSIS. Z komorního setkání sedmadvaceti lékařů před pětadvaceti lety, vznikl jeden z největších evropských kongresů, s letošními…
Podávání léků začíná jejich předepsáním a pokračuje úpravou, podáním a monitoringem. Chyby se mohou vyskytnout v kterékoliv části tohoto procesu. Sestry jsou ve velmi dobré pozici pro detekci chyb v medikaci. Slouží jako poslední článek kontroly trojice lékař – farmaceut –…
Potřeba bezpečí a jistoty v souvislosti s podáváním léčiv je stejně naléhavá jak pro pacienta, tak pro personál, jehož potenciální chyba je pro všechny zúčastněné noční můrou a v případě dokonání celoživotním stigmatem. Ošetřovatelské postupy hovoří jasně. Cílem je minimalizovat…
Během přípravy newsletteru Pracovní skupiny Bezpečnost personálu na téma medikačního pochybení mě napadlo zavolat své letité kamarádce, která pracuje přes třicet let v zahraničí, a zeptat se jí, jak řeší medikační pochybení u nich, zda k nim dochází a co dělají pro…
Při opakovaném vstupu do ampule s léčivým přípravkem nás zajímá několik faktorů, a to pečlivá kontrola a znalost způsobů úpravy léčivého přípravku všeobecnou sestrou, zachování asepse při úpravě a sterilita jednorázových pomůcek. Samotný správný postup při opakovaném vstupování do požadované ampule…